Zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń do komunikacji elektronicznej

 Środki ostrożności zalecane podczas rozsądnego korzystania z komputera:

  • Bardzo ważna jest odpowiednia postawa, aby chronić mięśnie i stawy. Powinniśmy upewnić się, że nasze łokcie są ustawione pod kątem 90 stopni, a krzesło, na którym siedzimy ma dobre oparcie dla pleców.
  • Jeżeli to możliwe, ustaw monitor w odległości 60 cm, ponieważ to ułatwi naszym oczom koncentrację.
  • Rób regularne przerwy, aby dać odpocząć oczom i rozciągnąć ciało.
  • Najczęstsze problemy związane z korzystaniem z komputera obejmują bóle spowodowane powtarzającym się lub ciągłym napięciem (drętwienie wierzchu dłoni). Problemy te są spowodowane niewielkimi i powtarzalnymi ruchami dłoni. Aby chronić dłonie i nadgarstki, zaciśnij pięść, a następnie co jakiś czas rozciągaj palce.
  • Pamiętaj o mruganiu! Główną przyczyną przemęczenia oczu jest ich suchość.
  • Kiedy korzystasz z komputera, upewnij się, że twoje oczy znajdują w jednej linii z górną krawędzią obudowy monitora. Jeżeli siedząc przed komputerem możesz spojrzeć ponad obudową monitora, oznacza to, że monitor znajduje się zbyt nisko – przez to będziesz wyciągać i nadwyrężać szyję, co spowoduje ból. Aby ustawić odpowiednią wysokość monitora, ułóż pod nim kilka książek lub innych twardych przedmiotów. Jeżeli z tego samego komputera korzysta kilku różnych użytkowników, sprawdź, czy monitor jest umieszczony na odpowiedniej wysokości przed tobą, zanim zaczniesz pracę przy komputerze.

Plakat:

Podobne wpisy